Cera naczynkowa charakteryzuje się mało elastycznymi rozszerzonymi naczyniami włosowatymi, które prześwitują przez naskórek, tworząc teleangiektazje potocznie zwane pajączkami. Cera ta jest bardzo cienka, delikatna i wrażliwa. Naczynia krwionośne są położone płytko pod skórą, dlatego gwałtownie reagują na czynniki zewnętrzne.

Najczęściej umiejscowione są w obrębie nosa, policzków i brody, wywołując zaczerwienienia.

W początkowej fazie rumień mija, nadreaktywne naczynka rozszerzają się i kurczą pod wpływem wielu czynników. Jednak zaniedbany rumień może utrwalić się i pozostać na twarzy na stałe.

Dodatkowo nieodpowiednia pielęgnacja może prowadzić do stanu zapalnego objawiającego się trądzikiem różowatym. Zwykle jako pierwsze pojawiają się czerwone plamy lub rumień, któremu towarzyszy nadmierne uczucie ściągnięcia, pieczenie i świąd.

Cera naczynkowa jest najbardziej wymagającym oraz podatnym na podrażnienia typem skóry ponieważ gwałtownie reaguje na działanie czynników zewnętrznych – temperaturę, kosmetyki, suche powietrze, alkohol, ostre jedzenie i silne emocje. Zwykle jest uwarunkowana genetycznie. Częściej dotyczy osób z jasną karnacją, blond włosami i niebieskimi lub zielonymi oczami. Na nadmierne rozszerzanie naczyń krwionośnych może wpłynąć również zwiększony poziom estrogenów. Dolegliwości ponadto nasilają się pod wpływem szeregu czynników zewnętrznych.

Na rozszerzone i pękające naczynka najbardziej narażone są osoby z cerą wrażliwą, suchą, cienką i kobiety w czasie menopauzy.

Pielęgnacja

Pielęgnacja cery naczyniowej polega głównie na jej wzmocnieniu i zapewnieniu odpowiedniej ochrony. Pozwala zapobiegać podrażnieniom, a także zachować jej dobry wygląd i kondycję. Należy pamiętać, że inaczej dba się o nią latem, a inaczej zimą. Ważnym elementem profilaktyki jest unikanie czynników nasilających rumień.

O czym należy pamiętać? Używaj kosmetyków bez substancji zapachowych i barwiących. Kosmetyki do pielęgnacji powinny być delikatne. Składniki aktywne dla cery naczyniowej to przede wszystkim witaminy K, C i E, pantenol, gliceryna, oleje roślinne ( z awokado, z orzechów makadamia ) oraz wyciąg z kasztanowca i arniki. Należy unikać kosmetyków, które zawierają w składzie alkohol etylowy i mocne substancje zapachowe. Unikaj także kosmetyków o właściwościach ściągających.

Zrezygnuj z używania akcesoriów, które mogą podrażnić cerę, np. gąbek lub szorstkich ręczników. Unikaj gorących kąpieli, skóra nie reaguje dobrze na wysoką temperaturę. Ważne jest by w pielęgnacji uwzględnić prawidłową dietę, produkty bogate w witaminę C, która uszczelnia naczynia krwionośne, E i PP wzmacniają naczynia włosowate od wewnątrz zapobiegając ich uszkodzeniom. Osoby z cerą naczyniową muszą zrezygnować z peelingów mechanicznych, ponieważ podrażniają one skórę. Alternatywą w takiej sytuacji są peelingi enzymatyczne, które działają keratolitycznie czyli rozpuszczają martwy naskórek, bez konieczności mechanicznego tarcia.

Jak dbać o cerę naczynkową latem ?
Jak dbać o cerę naczynkową zimą?
Zabiegi, które proponujemy