1.Wyciskanie i dotykanie!

Często wydaje nam się, że w ten sposób poprawimy kondycję swojej skóry. Niestety jest to błędne myślenie. Ściskając zmiany trądzikowe doprowadzamy do rozerwania ściany gruczołu i roznoszenia bakterii. Dodatkowo podrażniamy skórę oraz możemy doprowadzić do infekcji bakteriami znajdującymi się na dłoniach. Stąd w efekcie zamiast pozbycia się wyprysków, widzimy ich pomnożenie.

2. Zbyt częste i szorstkie ścieranie!

Wiele osób, które posiadają tłustą cerę potrafi nawet codziennie używać peelingów, myśląc że w ten sposób pozbywa się nadmiaru sebum. Często są to nieodpowiednio dobrane peelingi, zbyt grube i ostre, które podrażniają skórę.  Dlaczego nie powinno się tak postępować? Ponieważ tak naprawdę pobudzamy w ten sposób skórę do nadmiernego wytwarzania łoju i w tym momencie koło się zatacza. Peeling zrobiony 2 razy w tygodniu w zupełności wystarczy.

 

3.Nieprawidłowe odżywianie!

Fast food, sól, przetworzone jedzenie, nadmiar produktów mlecznych, kofeina, alkohol oraz wiele innych mogą pogarszać objawy trądziku. Dzieje się tak ponieważ pokarmy, które charakteryzują się wysokim wskaźnikiem glikemicznym wpływają na zwiększoną produkcję łoju. Produkty mleczne natomiast mogą pochodzić ze zwierząt karmionych paszami z zawartością hormonów. Palenie papierosów również nie jest wskazane, ponieważ nikotyna źle wpływa na nasz naskórek.

4.Przesuszanie skóry!

Słysząc, że nasza skóra jest tłusta jako jej przeciwieństwo przychodzi nam na myśl sucha, więc chcąc aby była mniej tłusta staramy się ją wysuszyć.. Nie! Cera tłusta jest często grubsza i twardsza ale równocześnie jest ona wrażliwa. Absolutnie nie można jej wysuszać. Przeciwnie, należy zadbać o jej odpowiednie nawilżenie ponieważ jeśli będziemy ją odwadniać nasze gruczoły łojowe zwiększą produkcję sebum. 

 

5.Środki drażniące skórę!

Niewiele osób zdaje sobie sprawę ile produktów poza kosmetykami stosowanymi bezpośrednio na naszej twarzy może mieć niekorzystny wpływ dla naszej cery. Szampony, lakiery do włosów, proszek mydlany czy środki zmiękczające do tkanin, oraz wiele innych, podrażniają, wysuszają naszą skórę oraz mogą prowadzić do powstania wyprysków.

 

6.Stres!

Jest to czynnik który trudno całkowicie wyeliminować z naszego życia, jednak powinniśmy go zminimalizować. Stres pobudza gruczoły nadnerczy, które wytwarzają hormony, a ich nadmiar nie jest dobry dla naszej cery, ponieważ powoduje powstawanie wyprysków. Dlatego zaleca się stosowanie technik relaksacyjnych. 

7.Kosmetyki!

Często w kosmetykach znajdują się substancje zapachowe, barwniki oraz konserwanty, które podrażniają. W kosmetykach do pielęgnacji musimy unikać również alkoholu, który  wysusza i podrażnia! Jako, że jest to skóra tłusta, nie należy jej obciążać dodatkowo ciężkimi olejkami. Oczywiście przy tym rodzaju cery, chcemy ją delikatnie zmatowić, zniwelować świecenie więc ważne jest tutaj dobranie odpowiedniej pielęgnacji. Należy wybrać produkty, które naszą skórę oczyszczą, zmatowią ale równocześnie nawilżą a nie natłuszczą.

 

Autor : Weronika Antończyk