Czarny surowiec kojarzony jest przede wszystkim z węglem leczniczym podawanym osobom z zatruciami czy biegunkami. Jak znalazł zastosowanie w kosmetologii i kosmetykach? Z czego jest pozyskiwany, czy jest bezpieczny i czy peeling węglowy boli?

Węgiel jako wyjątkowy pierwiastek w kosmetologii

Węgiel aktywny, bo o takim mowa to najczystszy surowiec pozyskiwany przede wszystkim z drewna, ale także z torfu, skorup kokosa i orzecha czy pestek. W wyniku obróbki termochemicznej jego struktura zmienia się i staje się porowata. Dzięki temu węgiel posiada ogromne właściwości adsorbujące, czyli potrafi wiązać inne związki chemiczne. Staje się jak chłonna gąbka. Dlatego też węgiel aktywny wykorzystuje się w filtrach wody, maskach przeciwgazowych i medycynie. Należy jednak pamiętać, że przyjmowany z innymi lekami może znacznie osłabiać ich wchłanianie z przewodu pokarmowego!Węgiel jest wyjątkowym pierwiastkiem, który wciąż znajduje nowe praktyczne zastosowanie. Znalazł je również w przemyśle i usługach kosmetycznych.

Czarny, bezzapachowy i bezpostaciowy proszek wykorzystywany jest w produkcji kosmetyków kolorowych jako pigment w tuszach, szminkach, kredkach i eyelinerach Znalazł zastosowanie także w kosmetykach dla cer tłustych i mieszanych. To idealny bakteriobójczy składnik w tonikach, żelach czy maseczkach do twarzy, a także w pastach wybielających do zębów. Struktura węgla to główny element jego wyjątkowych właściwości. Bardzo dobrze sprawdza się jako produkt pochłaniający nadmiar sebum. Dzięki swoim właściwościom wykazuje także działanie oczyszczające i regulujące wydzielanie gruczołów łojowych. W gabinetach kosmetologicznych jest doskonałym antyoksydant em, oczyszcza pory, poprawia koloryt skóry i pomaga walczyć z przebarwieniami i nadmiernym łojotokiem.

Dlaczego warto używać kosmetyków z zawartością węgla?

Węgiel to sprzymierzeniec cer tłustych i trądzikowych, mieszanych i zanieczyszczonych i starzejących się. Jednakże należy pamiętać, że jak każdy składnik, tak też węgiel nie jest wyjątkiem i jego czystość oraz zawartość w kosmetyku może być różna. Warto używać kosmetyków z węglem, ale zwróćcie uwagę na skład produktu i jego nazewnictwo. Barwniki będą opisywane jako Carbon Black, węgiel aktywny – Carbo activatus lub Active Charcoal. Dlatego istotne jest aby czytać na opakowaniu czy mamy do czynienia z leczniczym węglem czy tylko z zabarwioną maseczką.
.

Jakie zabiegi na rynku kosmetycznym oferują jego wykorzystanie?

Szerzej znany jako peeling Black Doll, to jeden z nowszych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, który ma na celu oczyszczenie i zwężenie porów skóry, ujednolicenie jej kolorytu, stabilizację wydzielania sebum oraz kwalifikuje się do terapii przeciwstarzeniowej. Jest to bezbolesny i bezpieczny zabieg z wykorzystaniem lasera. Skóra po zabiegu jest jedynie lekko zaczerwieniona i napięta, ale nie w każdym przypadku. Podczas zabiegu wykorzystujemy zawiesinę, pastę z węgla aktywowanego. Drobinki węgla wnikają w pory i nierówności skóry oraz ujścia gruczołów łojowych przez co są to miejsca absorbowania światła przez laser. W wyniku reakcji lasera z węglem następują mikroeksplozje. Powoduje to obkurczenie się porów skórnych co przyczynia się do zmniejszenia się produkcji sebum oraz tworzenia się mikrozaskórników, które są pierwszym etapem powstawania wyprysków. Drobne zmarszczki zostają spłycone, a pory widocznie oczyszcone.

Zabieg idealny dla mężczyzn

Często pytają Panie jakie zabiegi preferują Panowie lub „Jaki zabieg poleciłaby Pani dla mojej drugiej połówki żeby poprawić stan skóry, maseczki odpadają – to jest zbyt mało męskie!” ? Szybki i bezbolesny zabieg przekonuje Panów do tego żeby skorzystać właśnie z tego zabiegu. Skóra mężczyzn różni się od kobieciej jednakże problemy, których dotyczy są często podobne. Peeling węglowy jest idealnym zabiegiem dla Panów, ze względu na jego szerokie działanie. Problemy, które możemy rozwiązać, a z którym mężczyźni często się borykają – skłonności do infekcji (panowie przez zarost narażeni są na zacięcia i podrażnienie), widoczne pory, zanieczyszczona skóra, tłusta i „świecąca” cera.