Jest to jeden z nielicznych zabiegów medycyny estetycznej, którego efekty poparte są badaniami naukowymi. Osocze bogatopłytkowe (PRP) właściwie nie powoduje działań ubocznych, ze względu na to, że wykorzystujemy zasoby własnego organizmu, a nie obcego. Ktoś może powiedzieć, że popularny kwas HA też jest bezpieczny, bo jest biozgodny z naszym. I oczywiście tak jest, ale pamiętajmy o tym, że nie pozyskujemy go ze swojego ciała, a wykorzystujemy HA, który wytwarzany jest przez bakterie w laboratorium.

Ponieważ coraz częściej nasi klienci są zainteresowani zabiegiem PRP, postanowiliśmy szczegółowo odpowiedzieć na wszystkie nurtujące pytania.

Czym jest osocze i co znaczy „bogatopłytkowe”?
Na samym początku musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, z czego składa się nasza krew: 55% płynnego osocza, około 44% erytrocytów, czyli czerwonych krwinek, oraz 1% leukocytów i trombocytów, czyli białych krwinek i płytek krwi. Aby nasza krew podzieliła się na frakcje musimy ją odwirować w specjalistycznej wirówce. Po rozwarstwieniu otrzymujemy żółtawy płyn (osocze) oraz niepotrzebne do zabiegu erytrocyty, które w odpowiedni sposób utylizujemy.

Skład takiego osocza to oczywiście woda i między innymi białka i witaminy. Po rozdzieleniu frakcji na osocze i erytrocyty między nimi oddziela się wspomniana wcześniej 1% leukocytarno-płytkowa cześć naszej krwi, czyli warstwa leukocytów oraz płytek krwi – trombocytów. Nazwa osocze „bogatopłytkowe” pochodzi stąd, że po odwirowaniu stężenie płytek krwi w osoczu jest maksymalnie duże. Po wstrzyknięciu do krwi osocze staje się silnym stymulatorem, który uwalnia czynniki wzrostu dla regeneracji naszych komórek i szybszej odbudowy skóry, a także prowadzi do procesu tworzenia się nowych naczyń krwionośnych, co wpływa na lepsze odżywienie skóry.

Dla kogo jest dedykowany zabieg osocza bogatopłytkowego?
Zabieg ten dedykowany jest nie tylko pacjentkom, chcącym pozbyć się zmarszczek, ale także osobom cierpiącym na uszkodzenia stawów i ścięgien. Zabieg z użyciem osocza bogatopłytkowego jest także dobrą alternatywą dla osób, cierpiących na nadwrażliwość na toksynę botulinową (botoks).
Dzięki zabiegowi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego możliwe jest spłycenie zmarszczek z miejsc takich jak: okolice oczu (usuwanie tzw. kurzych łapek); okolice czoła; policzków; nosa i okolic ust. Dotyczyć to może także redukcji zmarszczek w obrębie szyi, dekoltu czy dłoni.

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu z użyciem osocza?
• choroby autoimmunologiczne
• choroby krwi
• nowotwory
• ciąża
• laktacja
• leczenie niektórymi rodzajami antykoagulantów (leków przeciwzakrzepowych)
• obecność na skórze ognisk zakażonych bakteriami
• aktywna infekcja wirusem opryszczki
• osoby poniżej 18 roku życia

Jak przygotować się przed zabiegiem?
Przed zabiegiem pacjent powinien zwiększyć ilość płynów w organizmie. Od 2-3 dni przed zabiegiem powinno wypić się ok. 1,5-2 l wody w ciągu dnia – ułatwi to pobór krwi oraz zwiększy ilość pozyskanego osocza. Zabiegi zalecane również przed mezoterapią PRP, to peeling kawitacyjny, mikrodermabrazja i zabiegi nawilżające.

Jak wygląda procedura zabiegowa?
W momencie pojawienia się pacjenta w gabinecie przeprowadzamy wywiad odnośnie przeciwwskazań i stanu skóry. Następnie wykonujemy pełny i dokładny demakijaż twarzy, po czym przechodzimy do znieczulenia skóry. Wykonujemy znieczulenie miejscowe kremem z zawartością 10,56% lidokainy. W momencie gdy krem zaczyna działać, pielęgniarka pobiera od pacjenta ok. 9 ml krwi. Po odwirowywaniu w odpowiednich parametrach pozyskujemy osocze bogatopłytkowe. Za pomocą cienkiej igły wprowadzamy osocze techniką mezoterapii do skóry, którą dzielimy na segmenty. Na koniec nakładamy krem łagodzący z filtrem. Procedura trwa ok. godziny.

Czy osocze może nie zadziałać?
Osocze bogatopłytkowe ma swoje potwierdzenie w badaniach naukowych. Jednak niektórzy pacjenci, poddani takiemu zabiegowi, uważają, że nie zauważyli większych efektów. Musimy pamiętać o tym, że na skuteczność działania ma wpływ wiele czynników. Przede wszystkim – dajmy temu CZAS. Efektów spodziewalibyśmy się od zaraz. Jednak pamiętajmy, że jest to zabieg regeneracyjny, który wymaga „nauczenia” komórek swoich funkcji od nowa. Zabieg osoczem to pierwszy etap stymulacji komórek naszej skóry. Osocze jest porównywane jako „paliwo dla naszych komórek” To zabieg stymulujący – następuje szybsza regeneracja i wymiana komórkowa. Aby w pełni wykorzystać potencjał naszych komórek, zabieg ten powinien być wykonywany w seriach – 3 zabiegi w miesięcznych przerwach.

Co wpływa na skuteczność zabiegu z osoczem bogatopłytkowym?
Odpowiedni sprzęt pełni kluczową rolę. Do takiego zabiegu potrzebujemy odpowiednie certyfikowane próbówki, przeznaczone do zabiegów iniekcyjnych, nie diagnostycznych! Chodzi tu przede wszystkim o bezpieczeństwo pacjenta. Wiele gabinetów, oferujących zabieg osoczem, nie zwraca na to uwagi.
Spore znaczenie ma także używana wirówka. Ceny wirówek różnią się diametralnie. Wiele salonów, ze względu na koszty, decyduje się na te tańsze. Czym się różnią? Na jakość pozyskanego osocza ma wpływ kąt wirowania. Najlepsze osoczy pozyskujemy z próbówek, które ułożone są horyzontalnie. W wirówkach kątowych próbówka jest wirowana pod konkretnym kątem nachylenia, co daje gorszy efekt jeśli chodzi o pozyskanie dobrego osocza. Istotne jest również optymalne dobranie parametrów wirowania. Nie może być zbyt szybkie, aby nie uszkodzić płytek krwi, zawartych w osoczu.
Osocze należy podać zaraz po odwirowaniu, bo jego żywotność to około 20 minut. Wklepywane bezpośrednio na skórę po zabiegu mezoterapii mikroigłowej osocze nie przynosi tak spektakularnych efektów, jak podane bezpośrednio w skórę jako iniekcja.

Jak skóra wygląda po zabiegu i co możemy odczuwać w trakcie?
Skóra po zabiegu jest lekko napięta, widoczne są zaczerwienienia po wkłuciu, które znikają w ciągu paru godzin. Czasami zdarza się, że natrafimy na naczynko krwionośne i możemy spowodować siniaczka, który do 7 dni całkowicie zniknie. Jeśli to konieczne, zmiana może być zakamuflowana pudrem mineralnym, jeśli macie zaplanowaną wizytę, gości lub imprezę. Natomiast ze względu na podawanie osocza techniką mezoterapii obserwujemy widoczne grudki, które czasami mogą być wyczuwalne po zabiegu, jednakże do kilku dni znikną. Ze względu na znieczulenie podczas zabiegu nieodczuwalny jest dyskomfort towarzyszący wkłuciu. Natomiast to, co pacjenci ewentualnie czują podczas zabiegu, to szczypanie i rozpierane związane z większą podażą osocza pod skórę, ale to indywidualna cecha każdego klienta.

Jak dbać o skórę po zabiegu?
Procedura pozabiegowa i zalecenia do domu dla pacjenta to zabezpieczanie skóry filtrami oraz unikanie przez kilkanaście dni saun, solarium, basenów z chlorem, w miarę możliwości w dniu zabiegu nie nakładać makijażu (ewentualnie makijaż mineralny).

Jakie zabiegi możemy łączyć z osoczem?

• Karboksyterapie oraz Mezoterapię igłową
• Laser frakcyjny oraz Radiofrekwencję mikroigłową
• Fibrynę oraz/i fibrynę strukturalną
• PRX-T33 (stymulacja chemiczna skóry bez igieł)

Sprawdź co oferujemy

Dlaczego zabiegi z osoczem są tak kosztowne?
Na koszt zabiegu z osoczem bogatopłytkowym wpływa m.in. rodzaj zestawu wykorzystywanego do przygotowania osocza. Produkty sprzedawane przez różnych producentów różnią się między sobą ceną dlatego, że pozwalają na uzyskanie innych parametrów jakościowych osocza. Droższe zestawy pozwalają uzyskać wyższą (przebadaną i potwierdzoną certyfikatem) koncentrację czynników wzrostu, które są decydujące w uzyskaniu efektów regeneracyjnych (wyższa koncentracja płytek oznacza lepsze efekty w regeneracji tkanki dzięki zabiegowi).

W Instytucie kosmetologii estetycznej „Jak malowana” wykorzystujemy tylko certyfikowane zestawy do przygotowania osocza. O tym zawsze możecie zapytać naszego kosmetologa przed zabiegiem czy podczas konsultacji. Bądźcie piękne! 🙂